o2t Logo
o2t Logo
 

„Jaworzno to miejsce symbolicznego spotkania hitleryzmu i komunizmu. W 1945 roku komuniści przejęli filię hitlerowskiego obozu Neu Dachs (…). Polskich, angielskich i rosyjskich więźniów zastąpili więźniowie niemieccy, ukraińscy i polscy”.
Prof. Ryszard Terlecki

O STRONIE

Badanie, dokumentowanie i popularyzowanie dziejów Obozu Dwóch Totalitaryzmów to jeden z priorytetów Muzeum Miasta Jaworzna. Do szeregu podejmowanych działań dołączy portal internetowego obozdwochtotalitaryzmow.pl, który jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Patriotyzm jutra.

Portal w rzetelny, kompleksowy i przystępny sposób przedstawi dzieje obozu, który funkcjonował w Jaworznie w latach 1943 – 1956, a który w historiografii określono mianem „Obozu dwóch totalitaryzmów”. Jaworznicki obóz to miejsce symbolicznego spotkania hitleryzmu i komunizmu.
W 1945 roku komuniści przejęli, utworzony w 1943 roku, hitlerowski obóz Neu Dachs, będący filią KL Auschwitz-Birkenau. Powstał tu Centralny Obóz Pracy, czynny do 1949 roku, następnie na jego terenie utworzono Centralne Więzienie dla Młodocianych Więźniów Politycznych. Tragiczna historia tego miejsca kończy się w 1956 roku, tym samym jest to najdłużej działający na ziemiach polskich obóz pracy.

Neu-Dachs

Podobóz Neu Dachs
1943-1945

Historia tutejszego obozu zaczyna się 15 czerwca 1943 roku, kiedy do Jaworzna przybył pierwszy transport 100 więźniów z KL Auschwitz.

Centralny obóz pracy 1945

Centralny obóz pracy
Jaworzno 1945-1949

W lutym 1945 roku Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego przejęło zabudowania byłego niemieckiego podobozu Neu Dachs i utworzyły na jego bazie Centralny Obóz Pracy.

Więzienie progresywne 1951

Centralne Więzienie dla
Młodocianych 1951-1955

Wiosną 1951 roku w Jaworznie powstało eksperymentalne więzienie dla młodocianych więźniów politycznych [...]

Multimedia

Multimedia

Film dokumentalny, wywiady z byłymi więźniami obozu, audiobooki i wizualizacja komputerowa obozu.

Literatura

Literatura

Materiały z konferencji naukowej „Historia obozów martyrologii i obozów odosobnienia w Jaworznie w latach 1939 – 1956, Bibliografia.

Galeria

Galeria

Unikatowe plany obozu ze zbiorów Muzeum Miasta Jaworzna, zdjęcia oraz relacje świadków.

Dofinansowane ze środków MHP w ramach Programu "Patriotyzm Jutra"
Honorowy Patronat: Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Muzeum Miasta Jaworzna Urząd Miasta Jaworzna Muzeum Historii Polski

Patronat medialny:

Radio Katowice Dziennik Zachodni Nasze Miasto